
A Nemzeti Színház
A marosvásárhelyi közönség ismerkedése a színházi bemutatókkal a XIX. század közepére tehető. Az Apollo Palota – amelyet Teleki gróf építtetett 1822-ben – egyik termében időnként más helységekből meghívott előadásokat tartottak amatőr vagy hivatásos társulatok. A XIX. század végén a XX. század elején erősödik meg a gondolat, hogy állandó színház létesüljön.
E tervek csak 1946-ban teljesülnek, s ilymódon kiegészül a város kulturális-művészeti tevékenységeinek palettája. A színházi gyakorlat marosvásárhelyi intézményesülésének első kísérletére 1934-ben került sor, amikor a Városi Konzervatórium keretében beindul a színi és szavaló osztály. Az alapító tanár Gheorghe Chirvăsuță volt, a Iași-i Konzervatórium végzettje, akit színészi és pedagógiai hozzáértése révén ismertek el. 1934-1940 között a végzős generációk gazdag repertoárral – színdarabok és zenés-táncos előadások – kerülnek közönség elé. 1946-ban jön létre a Nemzeti Színház. Az első években az intézményben csak a magyar tagozat működik Tompa Miklós vezetésével. Az előadásokra a Kultúrpalota nagyszínpadán került sor, a Filharmónia zenekarának koncertjeivel felváltva. A komplex repertoár, a befutott színészekből és rendezőkből álló társulat révén a marosvásárhelyi színház presztízse meglehetősen gyorsan növekszik. Számos díjat szerez mind előadás, mind rendezés terén. Kovács György színészt többször kitüntetik az ”™50-es évek során.
1962-ben a Marosvásárhelyi íllami Színház kiteljesedik a román tagozat megalapítása révén; a román társulat produkciói sikerrel állnak a román ajkú közönség igényeinek elébe. Kezdetben a társulat a bukaresti Színház- és Filmművészeti Intézet fiatal végzettjeiből áll. Az előadások számának növekedése miatt szükség lesz megfelelő helyszínre. így tehát 1973-ban a marosvásárhelyi színház színészei új épületbe költöznek, amelynek építését bukaresti építészcsoport – Constantin Săvescu, Vladimir Slavu, Mihaela Savu és Aurel Sârbu – hangolja össze. A kiterjedt tevékenység, a díjak, és a közönségsiker nyomán a Marosvásárhelyi Színház tekintélyre tesz szert, amelynek következtében 1978-ban a Nemzeti Színház nevet ítélik oda számára. Jelenleg az ország egyetlen nemzeti színháza, ahol román és magyar tagozat is működik (Liviu Rebreanu Társulat és Tompa Miklós Társulat).
Bibliográfia:
Traina Dușa, Pagini de istorie,artă și cultură, Vol II, Editura Ansid, Tîrgu-Mureș, 2002, pp. 224-234.