
A Nemzeti Színház épülete
A marosvásárhelyi színház, mint közművelődési intézmény 1946-ban született, amikor a városban megalapították az íllami Színház magyar tagozatát. Ez a Kultúrpalota nagytermében működött. 1962 után, amikor a román részleg is megalapult, a régi székhely alkalmatlanná vált a színházi élet intenzitása tekintetében, mivel itt fejtette ki tevékenységét az íllami Filharmónia is. Szükségessé vált tehát egy a színházi előadásoknak és próbáknak otthont adó épület. 1965-ben a Kommunista Párt kilencedik kongresszusán az országban három színház építése mellett döntenek: a Bukaresti Nemzeti Színház, a Craiova-i Nemzeti Színház és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház. A hivatalos szervek fő gondját a megfelelő hely találása képezte. Több javaslat után, mint például a középkori vár, a Mărăști vagy a Katonaság tér, arra a következtetésre jutottak, hogy a város központja lesz a színháznak legmegfelelőbb hely. Ennek következtében azt a nem feltétlenül dicsérendő döntést hozták, hogy lebontják a ferences templomot és a régi zsinagógát. Ezáltal tágas tér keletkezett, ahol majd hatalmas épületegyüttes állhatott, illetve a város központja is újabb nyitott térrel gazdagodhatott. A Constantin Săvescu, Vladimir Slavu, Mihaela Savu és Aurel Sârbu építészekből álló csapat által vezetett építési munkálatokat 1973-ban fejezték be, amikor a projekt és az építészek elnyerték a Romániai Építészek Egyesületének díját.
Az épület középpontját a 600 férőhelyes nagyterem képezi. Mint mindenik színházban, ebben is megtalálható a kisterem, a színészek fülkéi, a berendezést és ruhatárat raktározó terem, a közigazgatást vezető személyzet irodája, stb. A folyosó az egyik legreprezentatívabb rész, ami belső berendezése és utólagos díszítése által fémjelzi a színház személyiségét. A domináns építőanyagok a fa és a márvány. A falak, oszlopok és mellvédek többségét faburkolat borítja, a mennyezet pedig fából készült kazettás szerkezet. A hatalmas lépcsősorok rendezésében a spirális alakzat játssza a fő szerepet. A művészek, akik a belső berendezésről és utolsó simításokról gondoskodtak, az első emelet falai tapétázását végző Aspasia Burduja Omescu, a nagyterem függönyeinek hímzésével megbízott Liliana Dinescu Tigănescu és Hunyadi László, aki a bejárat masszív, sárgaréz ajtóit készítette.
Az épület külsejére modern, monumentalitást sugalló stílus jellemző. A nagy felszínű falazatot a különböző formájú és méretű ablaknyílások váltogatják. Előtérben állnak a szögletes és sarokformák. A főhomlokzat a nagy térre néz, amelyet szintén a színház tervrajzának megfelelően alakítottak. A bal oldalán a volt ferences templom tornya áll, ami alatt a monostor sírkamrája található. Ezt követi a Mac Constantinescu tervezte szökőkút és a múzsákat ábrázoló szobrok, amiket Zagyva László készített. A Genezist szimbolizáló szoborcsoport, ami a tér jobb oldalán áll, Kulcsár Béla munkája, a színház előtti Csiga pedig a Gavril șerbané.
Könyvészet:
Traina Dușa, Pagini de istorie,artă și cultură, Vol II, Editura Ansid, Tîrgu-Mureș, 2002, pp. 224-234.