
A Csizmadia Ipartársulat Székhelye
A közép- és premodern korban a céhek nagyon fontos szerepet töltöttek be a város fejlődésében. Ezek a mesterek nagyon világosan körvonalazott státussal bíró, a királyság által elismert szervezetei voltak, ugyanakkor a város védelmében is jelentős szerepet játszottak. A csizmadiák és tímárok céhei voltak a legfontosabbak és legelterjedtebbek. 1620-ban ezen céhek tagjai járultak hozzá a dél-nyugati sokszögű bástyák építéséhez. 1800-ban a csizmadiák céhe, a legnagyobb lévén, 254 tagot számlált. A céhrendszert 1872-ben számolják fel, amikor a mesterek egyesületekbe tömörülnek. A rendszer újjászervezése által, a 19. század végén szükségessé vált egy székhely építése, hogy a Csizmadia Ipartársulat optimális körülmények között működhessen. Nagy Győző építész tervezte és Soós Pál építészmérnök vezette a munkálatokat. A Rózsák tere 49. szám alatt található épület földszintből és egy emeletből áll. Úgy tűnik, kezdetben két oldalszárnnyal is rendelkezett. A főhomlokzat tetőszerkezete alatt álló felirat értelmében az építkezést 1890-ben fejezték be. Az emeleten voltak az egyesület irodái, míg a földszint étteremként működött. 1937 és 1938 között felújították a homlokzatot, a belső teret pedig pálmákat és pávákat ábrázoló festményekkel díszítették. 1949-ben az éttermet mozivá alakították, a homlokzat egy részét pedig felújították. Az 1982-es restaurálások során a homlokzat visszanyerte eredeti arculatát: a 19. századra jellemző eklektikus stílus jegyei valamint neoklasszikus vonásai figyelhetőek meg. A homlokzat legfontosabb eleme a földszint központi tengelyében álló félkörnyílású bejárat. Ez utóbbi gazdagon díszített: ión oszlopfő alakú gyámköveire két férfialak támaszkodik. Ezek szerepe a fejük fölött összezárt karjaikkal az emeleti erkélyt tartani. A szobrok szépen formázott izomzata azt a benyomást kelti, hogy valódi erőfeszítésbe kerül a súly emelése. A két emelet közötti teret egy mellvédoszlopokból álló fríz tölti ki.
A félkörnyílású nagy emeleti ablakokat pontosan kidolgozott, díszített domborművvel ellátott díszkeret szegélyezi. Az ablakok mindkét oldalán egy-egy karcsú oszlop áll, dombormű talapzattal valamint ión vonású oszlopfővel. Az ív kulcspontjában medveköröm-levélre emlékeztető díszítőelem van. Az oszlopok és ablaknyílás közti sarokban háromszög alakú, növényi motívumokkal ellátott táblák helyezkednek. Az oldalsó ablakok kettesével csoportosulnak, tetejük további dísszel lévén összekötve. Ezek felett ívelt, masszív, csigalakú stukatúrából készült orommező húzódik. Közvetlenül a tetőszerkezet alatt egy virágfüzérből alkotott szegélyléc vonul végig. A főtengelyt a tető szintjén egy az építkezési munkálatok befejeztét jelző, évszámmal ellátott pajzs egészíti ki. A pajzs két oldalán egy korabeli viseletben, ülőhelyzetben ábrázolt női és férfi szobor van. A tető szintjén alacsony, az erkélyével azonos mellvéd vonul végig.
Könyvészet:
Ioan Eugen Man, Considerații privind evoluția urbană în perioada de trecere spre orașul modern, în vol. „Tîrgu-Mureș, oraș al artelor”, volum editat de Primăria municipiului Tîrgu-Mureș în colaborare cu revista "Vatra", p. 59.