• Astăzi, 24.04.2017
  • Educație în Mureș
  • Vederi în Mureș
  • în Mureș
  • Revista Tuș
  • Republic Production
  • AMPER - Asociația pentru Minți Pertinente
  • POL - Partidul Oamenilor Liberi
10.05.2017
10:00

Festivalul Internațional de Jazz pentru Studenți

10-14 Mai 2017

Casa de Cultură a Studenților, Asociația Culturală Partitura, și Jazz&Blues Club din Tg. Mureș organizeaza in perioada 10 - 14 mai 2017, cea de a 9-a editie a Festivalului Internațional de Jazz pentru Studenți din Tg. Mureș.

Scopul festivalului-concurs este de a îmbunătăţi relaţiile studenţilor şi profesorilor din diverse academii de muzică din țară și din străinătate; de a oferi studenţilor-muzicieni şansa de afirmare și de a diversifica agenda culturală a studenţilor şi iubitorilor de jazz din Tg. Mureș. 

Programul festivalului se compune din două părți: programul-concurs al studenţilor-muzicieni şi concerte susţinute de trupe de jazz profesioniste. 

Succesul festivalului din anii anteriori s-a datorat în primul rând studenţilor talentați care au participat la concurs din: România, Republica Moldova, Ungaria, Austria, Polonia, Slovacia și Lituania. 

Nivelul artistic al festivalului s-a datorat şi muzicienilor de jazz consacrați: Chris Dahlgren, Luiza Zan, Alex Man, Mircea Tiberian, Storyville, Váczi Eszter, Snaco Dixi Band, Bourbon Jazz Unit, Murányi Joe, Sárik Péter, Fábián Juli, Dj Zoohacker, Szőke Nikoletta Quartett, Jazz Challenge, Tonight Jazz Ensemble, Tasi Nóra & The Guys, Tess & The Vagabonds, Myrtill & The Swinguistique, Mario & The Teachers, Bega Blues Band, Tóth Lajos Trio, Alex Man & Gabriela Costa, Sebastian Spanache Trio, Harry Tavitian & Cserey Csaba, Tom White & His Friends, Mike Parker’s Trio Theory, Elsa Valle Y Sus Hermanos, Irina Sârbu Band, sau Ripoff Raskolnikov Band și alții. 

Performanţa soliştilor studenţi a fost evaluată, de fiecare dată, de un juriu format din profesionişti, din care au făcut parte: Mircea Tiberian, Sebastian Gheorghiu, Luiza Zan, Bibó Lajos, Dr. Makkai Gyöngyvér, Sárik Péter, Virgil Mihaiu, Florian Lungu, Bágyi Balázs, Dr. Romeo Cozma, Boros Zoltán, Ion Baciu, Gyárfás István, Ila Gábor şi Johnny Bota. 

Pe lângă participanți și juriu o contribuție deosebită în vederea obținerii succesului din anii precedenți a avut-o și publicul numeros. 

Program 

Miercuri, 10 mai – Sala MARE (de la Jazz&Blues Club) 
● 19:00 – Primirea invitaților 
● 20:00 - Concert deschidere: Say What! Trio (Tg. Mures / Cluj-Napoca) 
Concert Alex Man şi Gyárfás István Guitar Duo (Ro/Hu) 

Joi, 11 mai – Sala MARE (de la Jazz&Blues Club) 
● 10-12 – Workshop: Sárik Péter – „Oare ce este jazz-ul?” 
● 12-14 – pauză de masă 
● 16-19 - Program competiţie 
● 21:00 - Concert Big Band (Univ. de Arte George Enescu Iași, RO) 
- Concert Sorin Zlat Trio (România) 

După concert - Jam Session 

Vineri, 12 mai – Sala BUNKER (de la Jazz&Blues Club) 
● 10-12 – Workshop: Gyárfás István și Alex Man – „Chitara în jazz” 
● 12-14 – pauză de masă 
● 16-19 - Program competiţie 
● 21:00 - Concert Teodora Enache & Kael Norbert (RO, HU) 

După concert - Jam Session 

Sâmbătă 13 mai – Sala BUNKER (de la Jazz&Blues Club) 
● 10-12 – Workshop: Mihai Godoroja – „Jazz-ul şi Blues-ul în media” 
● 12-14 – pauză de masă 
● 16-19 - Program competiţie 
● 21:00 - Concert Váczi Eszter & Quartet (Budapesta, Hu) 
- Concert DAS Trio (câștigătorii competiției de Jazz din 2016) 

După concert - Jam Session 

Duminică, 14 mai – PALATUL CULTURII din Tg. Mureş (concert) 
● 10-12 – Workshop: Florian Lungu - „Influenţa jazz-ului în viaţa de cuplu” 
● 12-14 – pauză de masă 
● 16-19 - Program competiţie - Finală; Anunțarea rezultatelor; Decernarea premiilor 
● 21:00 - Concert On Impulse Ft. Deborah Carter (NL, USA) 

 Expoziții fotografice, lansare de carte, degustări de vinuri (http://https://www.facebook.com/winebox.ro/Winebox) în fiecare seară. 
 Activități artistice (caricatură-grafică) ale Liceului Vocațional de artă din Tg. Mureș 
 Expoziții bijuterii cu temă muzicală 


*Participanţii vor avea ocazia să ţină repetiţii în sălile clubului Jazz&Blues, zilnic de la ora 10:00 

Membrii juriului: 

● FLORIAN LUNGU (România) - critic de jazz din București 
● SÁRIK PÉTER (Ungaria) - pianist, compozitor, profesor 
● ALEX MAN (România) - chitarist, expert în jazz 
● Dr. ROMEO COZMA (România) - pianist, compozitor, aranjor, profesor 
● GYÁRFÁS ISTVÁN (Ungaria) - chitarist și compozitor de jazz 

Prezentator: 

● MIKE GODOROJA - muzician, compozitor, producator și prezentator radio/TV 

Conținut preluat de pe pagina de Facebook

Sursa foto