"Poveştile oraşului"
Cafeneaua literară a TEATRU 74 a fost joi, 17 iunie 2010, gazda lasnării cărţii „Poveştile oraşului”, „A város mesei”, de Sorina Bota. Cartea reprezintă o poveste altfel despre oameni care au dat viaţă oraşului, spusă de cei care-i scriu istoria. În română şi în maghiară. Şi în premieră, înregistrări unice din Fonoteca de Aur a Radio Tîrgu-Mureş. 24 de poveşti inedite despre oamenii oraşului- Borsos Tamás şi Gheorghe Şincai, Alexandru Papiu Ilarian şi Bolyai Farkas, Bernády György şi Emil Dandea- despre personalităţi a căror poveste a devenit parte din povestea oraşului- Bartók Béla şi George Enescu, Mihai Eminescu şi Petőfi Sándor- dar şi istorii povestite despre primul medic-şef al Tîrgu-Mureşului, despre cronicarul datorită căruia ştim ce gândeau, ce mâncau sau ce preocupări aveau locuitorii tîrgului de acum 400 de ani, despre primul falsificator de bani, despre cel care a revoluţionat matematica sau despre istoricul care a marcat un întreg secol. Toate sunt scuturate de praf şi „vorbite” în interviuri transpuse în scris (în română şi maghiară) dar adunate şi într-un CD ( aproape patru de ore de înregistrări) care va însoţi cartea. Poveştile au fost publicate în săptămânalul „Punctul” şi au fost difuzate la Radio Tîrgu-Mureş în perioada octombrie 2009-aprilie 2010.
„Pentru cei mai tineri, care oftează obosiţi in faţa manualelor de istorie, poveştile prezente sunt o modalitate de a învăţa că istoria nu se rezumă doar la înşiruirea de date cronologice. Istoria e viaţă vie, e curaj şi încredere în viitor. Fără aceste dovezi, ne-am reduce la egoismul zilnic care ne face să trecem prin viaţă uitând să privim şi cu admiraţie şi recunostinţă în urmă.” spune despre carte Adriana Săftoiu
„Consecinţa directă a unui astfel de volum este începutul ameliorării unei legende. Ce vreau să spun: oraşul Târgu-Mureş a rămas în istoria (şi memoria) noastră recentă mai ales prin conflictul etnic de acum 20 de ani, din martie 1990. Sorina Bota rectifică clişeul: în volumul său, 12 etnic-români stau alături în pace de 12 etnic-maghiari, dincolo de epocile lor, de specializările lor şi de statul (român, ungar, austriac…) pe care l-au servit.”, este părerea lui Adrian Cioroianu, istoric.






